Kuchyně Tanzanie a Zanzibaru: Pestrost Afriky na talíři

Kuchyně Tanzanie a Zanzibaru: Pestrost Afriky na talíři
Kosmopolitní historie Tanzanie

Kosmopolitní historie Tanzanie (a zejména souostroví Zanzibar) coby obchodní stanice spojující v době své největší slávy hned tři kontinenty přinesla do kuchyní jeho obyvatel kulinářské tradice a chutě doslova z celého světa. Ne nadarmo se Zanzibaru v minulosti přezdívalo ostrov koření. Pojďte s námi objevit kuchyni Tanzanie a Zanzibar a užít si voňavé a barevné #coralovezazitky na talíři! 

Hlavní ingredience kuchyně Zanzibaru

Krevety, humři, kalamáry a masité ryby, jako jsou červený kanic a tuňák žlutoploutvý – to jsou ti nejčastější zástupci světa mořských plodů, které během svého zájezdu na Zanzibar potkáte. Specialitou spíše pevninské Tanzanie je pak nad uhlíky grilovaná tilapie, která žije ve sladkovodních jezerech Velké příkopové propadliny.

Jako koření se nejčastěji používá koriandr, kokos, zázvor, hřebíček, římský kmín, skořice, chilli a pepř. Ze zeleniny se nejčastěji používá okra, špenát, fazole a listy manioku. V Tanzanii roste nejméně sedmnáct odrůd banánů, které se obvykle nakrájí a smaží na chipsy, případně se používají jako přísada do různých polévek a dušených pokrmů.

Chuť Afriky, chuť celého světa

Kuchyně Tanzanie je ohromně rozmanitá a druhy používaných surovin a způsoby přípravy se výrazně liší podle jednotlivých regionů. Hlavní potravinou na Zanzibaru i v kontinentální Tanzanii je však bezesporu rýže a základním pokrmem z ní ugali (rýže vařená s kukuřičnou moukou a solí). To se používá jako příloha, a v některých případech dokonce jako hlavní jídlo. 

Díky indické diaspoře byla tanzanská kuchyně významně ovlivněna kuchyní indického subkontinentu. Zcela běžné jsou populární chapati a samosa, které můžete jak na Zanzibaru, tak i všude v Tanzanii ochutnat v indických restauracích, kterých je tu skutečně požehnaně.

Nyní si však představíme některé z pokrmů, bez kterých si tradiční tanzanskou kuchyni nelze vůbec představit.

Co na Zanzibaru ochutnat?

Ugali je národním pokrmem a nejčastěji konzumovaným jídlem v Tanzanii. Je cenově dostupné, a proto se konzumuje téměř každý den ve školách a jiných státních institucích. V některých tanzanských kmenech, například kmen Sukuma, je však ugali považováno za ryze mužské jídlo.

Příprava ugali je jednoduchá: rýže se smíchá s kukuřičnou, maniokovou, prosovou, čirokovou moukou či jejich směsí a vaří se v horké vodě, dokud nedosáhne tuhé konzistence. Podává se fazolemi, zeleninou či rybami. Může být i přísadou do různých polévek, zejména rybích vývarů.

Wali wa nazi je dalším rýžovým pokrmem, avšak tentokrát úplně jinak. Tento voňavý pokrm se připravuje vařením rýže v kokosovém mléce a vodě, k dochucení se používá pouze sůl. Podává se jako příloha ke kari a dalším dušeným pokrmům a je populární i v sousedních zemích, jako jsou například Uganda či Keňa.

Tradiční sváteční jídlo wali maharage je další variací na téma fazole a rýže. Fazole se nejprve uvaří a poté se přidají k rýži, aby se dále vařily společně. Tradičně se dochucovaly pouze solí a olejem. Moderní verze wali maharage se připravuje tak, že se k fazolím přidává olej, cibule, mrkev, zelená paprika, rajčata a různé druhy koření. Rýže se v této variantě podává na talíři, zatímco fazole zvlášť v misce.

Sukuma Wiki je jedním z pokrmů, který se často podává s ugali. Připravuje se ze sukumy, což je svahilský výraz pro kapustu nebo listovou zeleninu podobnou kadeřávku. Kromě kapusty se na přípravu sukuma wiki používají také rajčata, cibule a různá koření, jako je kmín, koriandr a šafrán. Stejně jako ugali jde o cenově dostupné jídlo, které se konzumuje po celý rok.

Mchuzi wa biringani je jedním z nejrychlejších a na přípravu nejjednodušších pokrmů tanzanské kuchyně. Základem je lilek nakrájený na malé kousky, který se následně smaží na oleji. Pak stačí přidat rajčata, cibuli, mrkev, česnek a zázvor, někdy brambory a máte hotovo. Pro zvýraznění chuti a zahuštění vývaru se může přidat i mléko nebo kokosové mléko.

Stále populárnějším pokrmem tentokrát pocházejícím přímo ze Zanzibaru je obdoba místní pizzy, které se říká prostě Zanzibar pizza. Ta se vyrábí z pšeničné mouky, soli, oleje, mletého hovězího nebo kuřecího masa, cibule, česneku a pili pili manga, což je zvláštní druh místního černého pepře. Směs z masa a koření se uvaří a poté se společně s dalšími ingrediencemi, jako je sýr, majonéza, mrkev, zelené papriky a další zelenina použije jako náplň. Podává se s čerstvou omáčkou z manga a chilli.


Kuku Paka, známá též jako kuku na nazi, je kuře grilované na otevřeném ohni, které je následně ponořené do kari omáčky. Grilované maso dodává jídlu lahodnou kouřovou chuť, která skvěle ladí s kari na bázi kokosového mléka. Ačkoli se pokrm nejčastěji vyrábí z kuřete, je možné ho připravovat také s krevetami nebo rybami. Někteří zanzibarští kuchaři a kuchařky do jídla přidávají i vejce a brambory.

Těchto několik pokrmů tvoří samozřejmě pouze pomyslný vrcholek ledovce, kterým je tanzanská kuchyně. S námi se v současné době můžete podívat na tanzanský ostrov Zanzibar, kde si můžete všech těchto dobrot užít dosytosti v některém z nádherných hotelů s All inclusive, případně na romantické plážové restauraci.


Tak co, už jste se rozhodli, že dovolená na Zanzibaru je tím nejlepším plánem pro tuto zimní sezónu? Vydejte se na tento kouzelný ostrov s námi a ponořte se do oceánu chutí, vůní a nezapomenutelných afrických zážitků!
Blog