Schválně. Co se vám vybaví, když se řekne „Spojené arabské emiráty?” Já jsem si teda jako první představila beduíny na velbloudech, kteří brázdí duny v poušti. A moc mě to jako vyhlídka na prázdniny nelákalo, dokud jsem si o dovolené v Dubaji nezjistila víc.
A protože jsem si za 10 let mateřství zvykla přijímat své chyby s pokorou a vděkem za nové poznatky, ráda přiznám svůj omyl. Protože z písečných dun tu dohlédnete i na nádherné pláže ve stínu futuristických mrakodrapů. Výlet do původních beduínských vesnic, kde se dozvíte víc o jejich kultuře a způsobu života, si můžete udělat spíše pro zpestření.
Tedy z geografického hlediska zaujímá většinu prostoru opravdu jenom poušť a při procházení historie i zajímavostí jsem byla u většiny emirátů opravdu brzo hotová a tím nemyslím, že jsem byla hotová vyčerpáním z přemíry dojmů. Prostě v těch koutech světa, jejichž jména nejdou pořádně vyslovit, vlastně nic moc k vidění není. Samozřejmě krom pouště a hotelů u pláže, které jsou ideální pro všechny, kdo se chtějí schovat před vánočním blázincem na pustý All Inclusive ostrov.
I když všechny přímořské oblasti těží ze své exotické krásy a jsou tu fotogenické scenérie jako z Angeliky, pod spojením „dovolená v emirátech” se obvykle nemíní oáza klidu ve Šardžá a Fudžajrá, ale především všestranný luxus v Dubaji.
A že let do Dubaje trvá kolem 6 hodin? Nevadí! Tak dlouho čekávám i na poliklinice, kde jediný All Inclusive spočívá v nekonečném kelímku s vodou, kterým si u zubaře vyplachujeme polepšovnu.
Oproti této představě je 5hvězdičkový servis dubajských hotelů meta, za kterou bych jela i mnohem dál a déle. Zejména v zimě, kdy budou teploty zase hluboko pod bodem mrazu a zaplatila bych mnohem víc jenom za tu vyhlídku, že se zahřeju. A narozdíl od Egypta, kde je v zimě sice příjemných dvacet stupňů, ale moře bývá v lednu a únoru už celkem studené, jsou emiráty opravdovou zárukou celoročního koupání.
Přitom ani kvalitní hotely nejsou zjevně cenově nedostupné. Například Centara Mirage Beach Resort v Dubaji je hned u pláže a nabízí krásné vzdušné pokoje, dětský klub s animacemi, bazén s aquaparkem i All Inclusive. A že se v Dubaji na All inclusive nešetří, snad nemusím připomínat.
A samozřejmě se nekoukám jenom po Dubaji. Díky krásné přírodě je hodně vyhledávaný i Rás al-Chajma a luxusní hotely Doubletree By Hilton Resort & Spa Marjan Island, který kombinuje islámskou architekturu s evropskými standardy, či uhrančivě krásný Rixos Bab Al Bahr.
Tak to vezmeme od Adama... I když v případě arabských emirátů toto rčení příliš nefunguje. A dokonce to nejde vzít ani od proroka Mohameda, protože původní osídlení je ještě mnohem mnohem starší. Na současné podobě se pak podepsala expanze Alexandra Makedonského, nadvláda Velké Británie a především nález ropy v 50. letech 20. století. Emiráty Dubaj, Adžmán, Abú Dhabí, Umm al-Kuvajn atd., které se rozkládají na východě Arabského poloostrova a spojily se v jeden stát v roce 1971, se díky němu vyhouply mezi nejbohatší státy na světě.
V emirátech se prostě na ničem nešetří. A už vůbec ne na turistickém ruchu. Z přepychových palácových hotelů, kde se hosté mohou cítit jako v sídle sultána, je jen krůček na pláže s exotickým kouzlem. A protože se nikdo nerad mačká, jsou tu kromě přirozených pláží i důmyslně vytvořené zátoky. Pohled na Dubaj z výšky pak opravdu stojí za to. Však nejvyšší patra zdejších mrakodrapů sahají skoro až do nebe.
Ani architektura tu nezůstává pozadu, budovy tu totiž jenom tak nestojí, ale doslova se prohýbají a vlní pod náporem kreativity světových tvůrců. Pokud vás to zajímá, podívejte se například na fotky Infinity Bridge, který je symbolicky ovinut znakem nekonečna, nebo Muzea budoucnosti, které je věrno svému názvu umístěno do futuristického kruhu zdobeného kaligrafií. Jen si představte, že stojíte na pláži a před sebou máte pohled jako do světa, jaký známe jen z amerických sci-fi filmů. Zatím...
Ne jinak je tomu v Abú Dhabí, jehož ostrovní panorama připomíná newyorský Manhattan.
A ještě taková perlička. Víte, že v Dubaji se nachází i historicky první budova vytvořená s pomocí 3D tisku? Neptejte se mě, jak je to možné, ale prostě je. V Dubaji je zjevně možné všechno.
Bohatství této země se skutečně podepisuje na každém kroku. A málokde je také připravená taková podívaná pro turisty...
Na světě, a tudíž ani v Dubaji není tolik peněz, aby se nějaká země mohla úplně vykašlat na cestovní ruch. I bohaté a kosmopolitní emiráty tudíž těží z turismu a zahrnují své hosty maximálním pohodlím. V první řadě se tedy nemusíte bát, že by tu bylo striktně vyžadováno dodržování pravidel islámu. A dává to smysl vzhledem k tomu, že skladba obyvatel je skutečně mezinárodní. V restauracích a obchodních centrech sice můžete v době ramadánu narazit na nějaká omezení, ale v rezortech obvykle ani nepoznáte, že nějaký ramadán vůbec je.
Z dobře informovaného zdroje – kterým je můj zcestovalý kolega Pavel – mám samá skvělá doporučení. Takže až se znovu a tentokrát bohatě vdám a pojedu na svatební cestu do Dubaje, určitě se tu nudit nebudu ani já, ani moje děti z prvního manželství.
Jako máma prý rozhodně ocením dubajské obchoďáky, kde je na každém patře dětská zóna, kde můžu nechat děti a vyrazit na nákupy. Tak na to nemusím jet do Arábie, myslím si, protože dětský koutek máme na Pankráci taky. Ale nedalo mi to a samozřejmě jsem si Dubai Mall začala googlovat, i když je to stejné pábení jako ztrácet čas prohlížením nádherného značkového oblečení, které si nikdy nekoupím. A Ježíškovi si o ně nenapíšu ze strachu, že by mi místo toho přinesl tak leda Ultra fit na hubnutí.
Ačkoli výraz Dubai Mall napovídá, že jde hlavně o obchodní centrum, rozhodně je hodně daleko před obchoďáky, které známe u nás. Řekla bych, že je tak trochu na půl cesty k zábavnímu parku a volnočasovému areálu. Jeho součástí je i kluziště, akvárium s podvodním tunelem, které patří k největším na světě a jsou v něm k vidění nejen žraloci, piraně, a dokonce krokodýli. A samozřejmě výše zmiňovaný klub KidZania s atrakcemi i aktivitami, kde si děti mohou vyzkoušet zajímavé profese, chirurgii i práci policistů. A celý tenhle poklad hlídá zdejší chlouba, kostra dinosaura stará 155 milionů let.
Dubaj je zkrátka důkazem, že za peníze jde všechno. A pokud se nám na pláži zasteskne po zasněžených ladovských Vánocích, vyrazíme o kus dál do Mall of Emirates, kde je 400 m dlouhá sjezdovka s umělým sněhem. Už se úplně vidím, jak plužím a pak se probudím s pocitem, že mě zebou nohy...