Protože pro bezproblémový průběh dovolené jsou dobré načasování a konstelace úplně klíčové. Jet totiž do Egypta letos v létě by mělo podle mého názoru zhruba stejný smysl jako nosit dříví do lesa. Leda by vám byly třicítky málo a toužíte po čtyřicítkách. Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela, že polední 42,6 °C se dá velmi dobře vydržet, když se sklenkou v ruce polehávám v dětském brouzdališti a sem tam si nechám do mokré hřívy fouknout příjemný přímořský vánek.
Je to rozhodně příjemnější než v prosklených kancelářských budovách, kde obvykle umíráme už při třicítkách. A kdybych se omočila na toaletách a pak ve snaze najít vánek lezla po stropě k ústí ventilátoru, asi by se mě kolegové začali trochu bát.
Když už jedu do Egypta, nemůžu si nechat ujít výlet za tajemstvím faraonů a děti si zase užijí projížďku na velbloudech. Jenže... čtyřicítka v poušti je pro Evropana něco jako stočtyřicítka na rozpálené silnici. A když už se Češi konečně naučili nenechávat v létě štěňata v zamčených autech, měli by se taky naučit nevláčet s sebou v létě batolata po pyramidách.
Naštěstí je tu kompromisní řešení: zimní dovolená v Egyptě. Nejvíc ze všeho se mi líbí představa zasněžených vrcholků pyramid a Sfingy, jíž z nosu, který nemá, stéká elegantní rampouch. Ne, teď vážně, tak daleko ještě klimatické změny nezašly. Zatímco během podzimu se teplota vzduchu v Egyptě ochlazuje jenom postupně, od prosince do února se průměr pohybuje mezi příjemnými 21 a 22 °C, což je pro túry po památkách ideální.
Takže všem, které lákají historické divy v Gíze či Luxoru, ale chtějí předejít zdravotním komplikacím spojeným s úpalem, úžehem a úřevem (tak já říkám bolesti hlavy, kterou způsobuje virus infantus discomfortus), doporučuju jet v zimě. A to platí samozřejmě nejen pro homo sapiens multiplikatus, ale pro všechny.
Škoda, že jsem takový vánoční fašista a neumím si představit, že bych dětem zdobila palmu. Jinak by mi představa, že uteču od svátků spěchu a stresu co nejdál, vůbec nebyla nepříjemná. A je otázka, jestli bychom si předvánoční atmosféru neužili v Egyptě ještě víc. Protože hotely v letoviscích, co žijou z turistiky a kde navíc trvale bydlí spousta cizinců, se stejně jako u nás halí do vánoční výzdoby a ulice i obchody jsou plné nevkusných, ale nezbytných blikajících řetězů. A navíc nejsou plné nervózních a nepříjemných lidí, kteří měsíc cedí pot ve frontách kvůli deseti minutám pod stromečkem.
A co je, milé dámy, lepší vánoční dárek než skutečnost, že konečně taky někdo udělá Vánoce pro nás, a ne pořad naopak?! Za tu cenu si ráda dám šakšuku místo bramborového salátu.
Aby nedošlo k nedorozumění, v žádném případě nenarážím na svou známou, která si z jedné exotické single dovolené přivezla svou ještě exotičtější dceru Jasmínku. Přestože Egypťani jsou jako diví po plavovlasých Evropankách, především se tu musíte na každém kroku chránit před všudypřítomným egyptským sluncem, které se ještě intenzivněji odráží od zlatého písku.
Pokud jsem vás nenalákala na vyhlídku vánoční dovolené v tropech a chcete Egypt absolvovat v sezoně, myslete na vhodné oblečení! Zde rozhodně neplatí, že méně je více. Všem, kteří se chystají na dovolenou do Egypta v létě, bych místo tílek a šortek doporučila vzít volné, prodyšné oblečení z přírodních materiálů, ve kterém se nebudete tolik potit a současně vás bude chránit během výletů a procházek po městě.
A teď k plavkám... Přiznám se bez mučení, že já se příliš odhalená necítím komfortně, ale vychovaná v západním světě si netroufám koupat se oblečená. Vždycky před dovolenou sháním co nejdelší plavkové šaty, ve kterých bych se nemusela stydět vyrazit se školou do divadla, a stejně pak potichu závidím muslimkám, které se zcela svobodně koupají v burkinách. Navíc tu róbu z plavkoviny ještě doplňují širokým kloboukem a slunečními brýlemi, takže vypadají jak hvězdy z předválečných filmů, zatímco já se naprosto neelegantně a chaoticky kryju vším, co najdu. A taky mažu sebe i děti faktorem 150 na každém milimetru těla pod heslem: kdo bude hodnej, smí mamince namazat záda.
Rozhodně tím teď nechci vést nějaké socio-politické tažení za prosazení burkin na oblastních koupalištích. Jen dopředu varuji, že letní egyptské slunce má úplně jiné grády než u nás a není hanba se před ním chránit. Dokonce v bazénu vidíte nejen muslimky se širokými klobouky, ale také malé děti s kloboučky nebo kšiltovkami s ÚV filtrem, protože i průzračná voda hotelových bazénů umí být zrádná, když se v ní odráží polední slunce. Já jsem se tedy na poslední dovolené koupala se slunečními brýlemi a trvale si chodila splachovat hlavu pod tobogán.
Z bezpečnostních důvodů jsem také aplikovala povinný poobědový spánek na pokoji, kde přežíváme nejhorší výheň. Tedy já si rozhodně lehnout jdu, aby mi slehl polední All Inclusive zážitek, děti samozřejmě nemusí, pokud zrovna nemají úpal.
Určitě většina z vás ví, kam mířím. A to je slavná kletba, kterou faraoni snesli na všechny, kdo ruší jejich klidný odpočinek, ať už jsou to vykradači hrobů nebo turisté, kteří se přišli podívat na to, jak se kdysi dávno žilo v palácích.
Řeč je samozřejmě o proslulé „faraonově pomstě”, nepříjemném průjmovém onemocnění, které v Egyptě postihuje řadu turistů. Faraonova pomsta není tak úplně neznámý pojem, každý, kdo navštívil Egypt, to dobře zná. Důvodem jsou teplotní šoky, změny prostředí a reakce na jiné hygienické podmínky. A přestože si jako turista chcete dopřát dovolenou bez starostí, faraonova pomsta si nevybírá a může na vás zaútočit nečekaně.
Proto vám doporučuji být opatrní, hlavně pokud jde o ledové nápoje, syrovou zeleninu a klimatizaci v hotelech. Přechody mezi horkým venkovním prostředím a studenou klimatizací mohou být zrádné a podpořit riziko onemocnění.
Důrazně doporučuju pít pouze balenou vodu a vyhnout se kohoutkové vodě i ledu v nápojích. Voda v Egyptě totiž obsahuje minerály a bakterie, na které nejsou Evropané zvyklí, a i když se zdá, že je vše v pořádku, můžete si přivodit nepříjemné zdravotní problémy.
Balit vodu s sebou z hotelu na výlety je proto nezbytnost. Pít z plastu sice není příliš ekologické, ale při ochraně svého zdraví je to menší zlo.
Egypt je arabská země, a proto je pro mnohé lidi spojená i s určitými obavami. Když pominu skutečnost, že stoprocentní bezpečnost vám nikde nikdo nezaručí, a zvlášť ne dnes, dovolené v Egyptě se bát rozhodně nemusíte. Hotelové rezorty ve vyhledávaných turistických oblastech jsou obecně hodnocené jako velmi klidné a bezpečné.
Velká část z nich se navíc nachází u vlastní pláže a v jejich areálu najdete bazény, hřiště, obchůdky se suvenýry, á la carte restaurace v rámci All Inclusive a spoustu dalších zajímavostí, takže hotel vlastně vůbec neopustíte. V tomhle ohledu patří k nejznámějším Titanic Palace či Pickalbatros Vita Resort Portofino.
Součástí Xanadu Makadi Bay je navíc i velký zábavní park Fancyland a v rezortu Pickalbatros Jungle je největší aquapark v Hurghadě s pohádkovým názvem Neverland. Cestovní kanceláře navíc zajišťují pro své klienty pohodlné transfery z letiště do hotelu i nazpátek. Vetší opatrnost je ale určitě na místě při cestování po vlastní ose, zejména do oblastí mimo turistickou infrastrukturu. Pro ženy s dětmi i bez platí zhruba to samé, co v noci na Žižkově, žádný oční kontakt a pepřový sprej v pohotovosti.
A opět je lepší zdržovat se spíše na frekventovaných místech. Pozornosti zdejších mužů pravděpodobně neuniknete, ale pořád je to lepší než přehnaná pozornost v soukromí. Další, komu nejspíš neuniknete, jsou kapsáři, kterých bývá v Egyptě víc než moskytů. Hlavně na tržištích a dalších zaplněných místech. Takže pozor na peněženky! V hotelech sice nejsou krádeže příliš běžné, pro jistotu ale můžete využít trezory na recepci nebo přímo na pokoji.
Na dovolené v Egyptě je těžké odolat všem dobrotám, které nabízí systém All Inclusive. Přesto je lepší jíst s rozvahou a myslet na své zdraví. Pokud byste to s jídlem přehnali, můžete skončit na dietě s vařenou rýží a banány, což by byla škoda.
Závěrem vám přeji, aby vaše dovolená v Egyptě byla plná krásných zážitků a bez zdravotních komplikací. Egypt je krásná země plná historie, ale vždy je důležité dbát na své zdraví a bezpečnost.