Bakšiš: Tuzér, dýško, spropitné? Mnohem více!

Bakšiš: Tuzér, dýško, spropitné? Mnohem více!
Bakšiš na dovolené

S bakšišem se většina lidí setká na své dovolené v turisticky oblíbených destinacích, jako jsou Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Tunisko. Narazit na něj ovšem můžete i v řadě dalších zemí Jižní a Střední Asie, Blízkého východu a severní Afriky. Chystáte-li se tedy do některého z těchto regionů, určitě čtěte dále. Alespoň základní povědomí o kulturním prostředí země, do které jste se rozhodli vypravit, je totiž jedním ze základních předpokladů vaší spokojené dovolené.

Co je to vlastně ten bakšiš?

Termín „bakšiš“ pochází z jazyka pársik, jednoho z dialektů staré perštiny, a znamená prostě „dar“. Je definován jako „malá částka peněz, která je věnována ve formě spropitného, úplatku nebo almužny“. Z této široké definice je jasné, že slovo bakšiš může označovat opravdu mnoho věcí.

V češtině je mu významově asi nejbližší již zmíněné slovo „spropitné“, ale přesný ekvivalent v našem jazyce nemáme. Termín spropitné se totiž na Západě používá téměř výhradně v odvětví služeb, zatímco slovo bakšiš tento rámec daleko přesahuje a obecně se dá říci, že popisuje jakýkoliv případ, kdy někdo někomu věnuje libovolný peněžní obnos jako vyjádření vděčnosti.

V našem prostředí má možná trochu nespravedlivě především negativní konotace – mnoho lidí ho má totiž spojený s úplatky a někdy dokonce okrádáním turistů – i o tom si později řekneme více.

Existuje však spousta případů, kdy je dávat bakšiš zcela na místě, a dokonce by se dalo říct, že do mezilidských interakcí může vnášet další rovinu vřelosti (samozřejmě při oboustranném respektování jeho nepsaných pravidel).

I částkou v hodnotě pár korun totiž můžete udělat skutečnou radost. Obdarovaný pak neváhá svůj vděk vyjádřit ať už nějakou tou službičkou navíc, nebo třeba jen opravdu širokým úsměvem a přáním požehnaného dne. A to přece není málo!

Kdy dávat bakšiš a kolik?

Odpověď na otázku, kdy dát bakšiš, je poměrně jednoduchá. Pomohl vám někdo, když jste si lámali hlavu nad mapou a snažili se najít cestu cizím městem? Poskytl vám zaměstnanec hotelu službu nad rámec svých povinností? Zkrátka a dobře – zpříjemnil vám někdo svým laskavým a přátelským přístupem den? Potom je ta nejlepší chvíle, kdy sáhnout do kapsy a vytáhnout nějaký ten bakšiš.

Co se týče darovaného obnosu, nemusíte si příliš lámat hlavu s tím, zda náhodou nedáváte málo. Záleží samozřejmě i na tom, o jakou službu jde, jak byla náročná a jak moc si jí ceníte. Ve většině případů se však jedná spíše o milé maličkosti, které můžete odměnit jen několika málo korunami, tedy lépe řečeno jejich ekvivalentem v místní měně.

Na dovolené v Egyptě, Tunisku či SAE je tedy dobré mít u sebe vždy dostatek hotovosti, a to zejména bankovek nízkých hodnot. Například v případě egyptských liber můžete takto rozdat i opravdu slušný balík bankovek, aniž by to vaše peněženka nějak výrazně pocítila.

Nejnižší bankovka má v Egyptě totiž hodnotu pouze 1 libry, která má hodnotu méně než 50 haléřů. Kromě místní měny nikdo nepohrdne ani dolarovými a eurovými bankovkami. Tam už je ale na místě jistá opatrnost, aby se vám vaše štědrost tak trochu nevymkla z rukou.

Kdy nedávat bakšiš?

Existují ovšem samozřejmě i situace, kdy dávat bakšiš určitě není na místě. V první řadě jmenujme případy, ve kterých se jedná o zřejmý úplatek. Tomu byste se měli za všech okolností vyhnout, s výjimkou případů, kdy jste v opravdu vážných potížích a potřebujete se vyhnout zatčení nebo uvěznění. To se vám však na dovolené s cestovní kanceláří téměř jistě nestane.

Dalším případem, kdy bakšiš rozhodně není na místě, jsou situace, když vám někdo poskytne službu, o kterou jste neměli zájem. Zejména v turisticky exponovaných místech se například může stát, že vám někdo zdánlivě nezištně ukáže cestu k blízké pamětihodnosti, načež začne vyžadovat za svou radu bakšiš. I v tomto případě doporučujeme zachovat klid a slušně, ale rázně ho odmítnout.

Jsou známy i případy, kdy turisty zastaví místní policie a obviní je z nějakého absurdního dopravního přestupku, který samozřejmě nespáchali. Pokud se něco takového stane vám a jste si jisti svou nevinou, doporučujeme zachovat klid, stát si za svým a platbu „pokuty“ odmítnout. Když vykutálený policista uvidí, že se nenecháte rozhodit, přestane ho to většinou po chvíli bavit a nechá vás jít.

S podobným jednáním se však setkáte především v zemích jako je Laos nebo Indie, v turisticky exponovanějších oblastech, které jsme zmínili na začátku článku, je šance na podobnou nepříjemnost minimální.

Jak můžete vidět na předchozích příkladech, bohužel existují lidé spoléhající na to, že z turistů neznalých místních poměrů snadno vytáhnou peníze, a to právě za pomoci kouzelného slůvka bakšiš a občas trochou toho nátlaku. Naše rada? Zachovejte klid, buďte slušní, ale nepodlehněte. Obecně se dá říct, že jakmile někdo začne bakšiš vyžadovat, velmi pravděpodobně si ho nezaslouží a jen se na vás snaží obohatit.

Není třeba se obávat

Možná si říkáte, že když budete dávat bakšiš každému, kdo se na vás hezky usměje, taková dovolená v Egyptě či v Tunisku vás vyjde pěkně draho. Nemusíte se však obávat. Zejména pokud jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, s velkou pravděpodobností se vám vůbec nestane, že by po vás bakšiš někdo vyžadoval.

Pokud se však rozhodnete nechat na pokoji dolar nebo dva pro pokojovou službu, můžete se těšit na různá roztomilá zvířata složená z ručníků a dalších propriet, a to ne jen jednou, ale rovnou po každém úklidu. A pokud takto obdarujete personál hotelové restaurace, čeká vás téměř jistojistě VIP servis až do konce vašeho pobytu. A to už za těch pár korun rozhodně stojí, co říkáte?

Blog