Co je vlastně příčinou úzkosti, kterou ve vás létání vyvolává? Pokud si nejste jisti, doporučujeme se nad tím důkladně zamyslet. Je známým psychologickým faktem, že je snazší čelit strachu, který má konkrétní podobu. Jakmile budete vědět, jaké jsou příčiny vašeho strachu z létání, můžete se lépe zaměřit na jejich odstranění.
Úzkost z létání u mnoha lidí pramení z kognitivního klamu, kterému se říká „výběrové zkreslení“. To spočívá ve faktu, že lidský mozek má tendence se soustředit pouze na ten střípek reality, který vyhodnotí jako zajímavý, ať už jakýmkoli způsobem.
Právě kvůli tomuto fenoménu mnozí vstupují do letadla s pocitem, že havárie letadel jsou na denním pořádku, a že se jedná o výrazně nebezpečnější dopravní prostředek, než jakým je třeba auto, vlak nebo dokonce kolo. Na vině tohoto pocitu je mimo jiné i způsob, jakým fungují média.
Zamyslete se, kdy jste naposledy viděli reportáž o tom, jak letadlo odletělo na čas, cesta probíhala v klidném duchu a nakonec bez problémů přistálo v cílové destinaci? A přesto celých 99,996 % letů probíhá právě v tomto nebo velmi podobném duchu.
Letecká doprava je tedy zdaleka tím nejbezpečnějším způsobem přepravy, jaký lidstvo doposud vymyslelo. Strachy a úzkosti se však bohužel většinou neřídí tvrdou statistikou a její znalost vaše úzkosti pravděpodobně zcela neodstraní. Jedná se ovšem o důležitou zbraň, kterou můžete v boji s nimi použít.
Pro fenomén, který popisuje toto známé přísloví, si psychologové vymysleli termín „anticipační úzkost“. Ten popisuje strach, který prožíváme, když očekáváme, že v nejbližší době budeme vystaveni události, jež v nás strach probouzí.
Jak asi všichni víme, tato úzkost je mnohdy výrazně intenzivnější než ta, kterou pociťujeme během události samotné. Tak na to myslete!
Často je obtížné oddělit od sebe anticipační úzkost a strach z reálně hrozícího nebezpečí – náš mozek totiž reaguje na oba stavy stejně. Ujistěte se tedy, že svůj strach z létání identifikujete jako úzkost, kterou prožíváte ve chvíli, kdy vám nic nehrozí.
Je dobré si připomínat, že pocit úzkosti neznamená, že jste skutečně v nebezpečí. Připomínejte si, že jste v bezpečí, a to jak před cestou, tak i na palubě letadla.
Uvědomte si také, že vaše úzkost má vliv i na to, jak vnímáte realitu. Způsobuje nejen to, že se vám honí hlavou katastrofické scénáře, ale i to, že se zdají být pravděpodobnější, než ve skutečnosti jsou. Zkuste tedy svou mysl uklidnit, a ve dnech před cestou meditovat, jít se projít do přírody nebo se věnovat dechovým cvičením. Pokud jsou vaše negativní pocity opravdu silné, dobrým nápadem může být i návštěva terapeuta.
Chcete-li bojovat proti tomu, co vám vaše úzkost říká, je třeba se připravit a přijmout nepohodlí, které takový souboj přináší.
Existují však jednoduché triky, kterými si ho můžete usnadnit. Například můžete před letem uklidit veškeré předměty, které by při případné turbulenci mohly popadat a ještě tak přispět k vašemu stresu. Je také dobré říct svým spolucestujícím o svém strachu a poprosit je, aby vám případně byli k dispozici. Někoho také uklidňuje pozorování personálu letadla – ty totiž jen tak něco nepřekvapí, ani turbulence, ani špatné počasí, ani náklon letadla. Pokud jsou tedy v klidu oni, vy můžete být také.
A víte, co je tím vůbec nejlepším způsobem, jak se strachu z létání zbavit? No přece létání samotné! Psychologové říkají tomuto způsobu zvládání úzkosti „expozice“. Pokud se budete vystavovat situaci, která vám způsobuje úzkost, a zároveň budete mít k dispozici prostředky k jejímu zdravému zvládání, postupem času přeprogramujete svůj mozek tak, aby situaci přestal vnímat jako stresovou.
A taková dovolená bez stresu, to už stojí za nějaké to dočasné přemáhání, co říkáte?