Milovníci historie mohou na Mallorce obdivovat architektonické skvosty v podobě majestátních katedrál, hradů, šlechtických domů a pečlivě upravených parků a zahrad. Určitě si nenechte ujít hlavní město Palma s živým historickým centrem a nádhernou katedrálou La Seu.
Ani mallorská příroda však nezůstává pozadu. Širé pláně porostlé mandloněmi, olivovníky, citrusovníky a vinnou révou přímo vybízí k dlouhým procházkám a borovicové háje poskytují vítaný úkryt před žhnoucím sluncem. Na pobřeží zase majestátní vápencová skaliska mizející v tyrkysových vodách Středozemního moře nenechají v klidu žádného fotografa. Zvláštní zmínku si zaslouží mallorské jeskyně, jako je například Cuevas del Drach a Cuevas dels Hams.
Mallorca je také rájem pro milovníky aktivní dovolené. Světoznámé cyklistické trasy zde vedou jak nádherným, avšak náročným terénem pohoří Serra Tramuntana, tak i po výrazně rovinatějším pobřeží. Zdejší členitá krajina je jako dělaná pro pěší výlety, populárními cíli jsou například vyhlídky Torrent de Pareis či Puig de Massanella.
Dalšími oblíbenými aktivitami na Mallorce, či spíše u jejího pobřeží, je šnorchlování, potápění, jízda na vodním skútru, windsurfing, kitesurfing a spousta dalších více či méně adrenalinových vodních sportů.
Diverzita mallorské krajiny se projevuje i v podobě jejích pláží. V nabídce má pláže s bílým pískem obklopené dunami a borovicovými háji, jako jsou například světoznámé Es Trenc, Playa de Muro či Cala Agulla. V Sa Calobra se zase můžete těšit na dvě oblázkové pláže skryté mezi spektakulárními útesy. Hledáte-li klidnější místa, zvolte Cala Varques, Cala Torta či Cala Figuera.
Turistická sezóna začíná na Mallorce zhruba v druhé polovině května a končí na přelomu září a října. Nejteplejší měsíce jsou samozřejmě ty letní – červenec a srpen. Tehdy teploty běžně stoupají přes 30 °C a úroveň srážek je prakticky nulová. Právě v těchto prázdninových měsících je ovšem na Mallorce také nejvíce turistů.
Moře mívá na začátku turistické sezóny okolo 20 °C, od července do září pak může jeho teplota vystoupat až téměř ke 30 °C, a téměř nikdy neklesá pod 25 °C.
Sezónní zelenina, vepřové maso, ryby a mořské plody, olivový olej. To jsou suroviny, které tvoří základ tradiční mallorské kuchyně.
Po vzoru kontinentálního Španělska jsou zde populární tapas, tedy malé porce pokrmů různých druhů, které vám umožní vychutnat si širokou paletu chutí během jediného jídla. Typickými tapas jsou malé zelené grilované papričky s hrubozrnnou solí, grilované sardinky a olihně, sušené šunky typu jamón serrano a jamón iberico, ale i typicky mallorský pa amb oli, tedy opečený chléb s olivovým olejem, někdy podávaný navíc s rajčaty, španělským jamónem a sýrem, či s měkkou sušenou klobásou zvanou sobrasada. Ta je zajímavá mimo jiné tím, že se svou konzistencí mnohdy podobá spíše paštice.
Mallorca se může pyšnit i opravdu starou cukrářskou a pekařskou tradicí. Jejím nejtypičtějším produktem je ensaimada, koblize podobný moučník stočený do spirály a bohatě posypaný moučkovým cukrem. Za pozornost stojí i bramborové sladké pečivo cocas de patata či mandlový gató de almendras.
Mallorca má díky svému vhodnému podnebí i dlouhou vinařskou tradici. Ochutnat zde můžete i likéry z místních citrusů, populární jsou i charakteristické bylinné likéry.
Obchůdky místních umělců, trhy, luxusní butiky… to jsou jen některé z bohatých nákupních možností, které Mallorca nabízí. Typickými suvenýry jsou výrobky místních hrnčířů, kožedělníků a sklářů, někteří turisté pak preferují odvézt si s sebou zpět domů některou z typických mallorských delikates či vynikající místní víno. Zvláštní zmínku si zaslouží pestrobarevné výrobky z typické mallorské látky zvané roba de llengües.
Pokud se nacházíte v hlavním městě, určitě doporučujeme navštívit některý z lokálních trhů, jako je například Mercat de l'Olivar.
Spropitné funguje na Mallorce podobně jako u nás a slouží jako ocenění zvláště dobrého servisu. V některých restauracích bývá účtováno fixně.