Proč patří Kanárské ostrovy mezi největší turistické evergreeny nejen pro ty, kteří hledají skvělé místo pro dovolenou ve Španělsku? Nabízí totiž dovolenou v Evropě s příchutí exotiky a současně rozmanitou paletu zážitků, od prázdninového odpočinku u moře a sportovních aktivit až po výlety za poznáním i opravdové dobrodružství. Záleží, co preferujete a pro který z ostrovů se rozhodnete.
A proč je Ostrov Gran Canaria tak jedinečný, a přitom turisticky oblíbený? V první řadě je součástí Evropy, ale současně blízko Afriky, takže se tu prolínají vlivy více kultur. Ostrovní klima s pasátovými větry je v létě velmi svěží a současně je tu teplo i mimo letní měsíce, takže ideál pro zimní dovolenou. A v neposlední řadě nabízejí díky své poloze, sopečnému původu a skutečnosti, že pravděpodobně nikdy nebyly spojeny s pevninou, jedinečný charakter zdejší přírody i zajímavé scenérie, které hned tak někde neuvidíte.
Toto souostroví sedmi hlavních a několika menších ostrůvků je součástí Španělska, nachází se však blíže k západnímu pobřeží Afriky. Tomu odpovídá i podnebí a s ním spojená tropická scenérie ostrova, svěží ovzduší, teplý vzduch i možnost koupání po většinu roku. Vedle prázdninových letovisek s krásnými plážemi tu na návštěvníky čekají přírodní divy, sopečná krajina, národní parky, ale i kulturní akce plné zábavy, kde můžete během dovolené na Kanárech poznat barvité zvyky zdejších obyvatel.
Největší a určitě nejznámější je ostrov Tenerife. Druhý podle velikosti je pak Fuerteventura, dále Gran Canaria, který je jakýmsi srdcem celého souostroví, pak pouštní ostrov Lanzarote a ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro.
Většina z nás asi ví, že jejich název nesouvisí s kanárky, ale vychází ze jména Canaria a poté Gran Canaria, kterým španělští osadníci údajně pojmenovali jeden z ostrovů podle velkých smeček psů (latinsky “canis”) a který se postupně vžil pro celé souostroví.
Přestože se mnoho mořeplavců hlásilo k jejich „objevení”, lidé na Kanárských ostrovech žili už tisíce let před naším letopočtem. Kmeny Guančů se tu údajně zabydlely ve 2. století př. n. l., ani to jim však nedávalo v očích italských, portugalských či francouzských kolonialistů příliš velká práva. Nakonec pro sebe ostrovy získali Španělé a po porážce Guančů se stali jejich jedinými pány, kterými jsou dodnes, přestože sami museli po většinu historie čelit pirátům. Vznikly zde významné přístavy a ostrovy sloužily také jako důležitý zdroj cukrové třtiny a vína.
Velká část populace na ostrově Gran Canaria žije v hlavním městě Las Palmas de Gran Canaria, které je největší na Kanárských ostrovech a nabízí podívanou pro všechny, kteří kromě dovolené chtějí navštívit muzea i historické budovy, napříkad Casa de Colón, tedy Kolumbův dům, kde bydlel slavný objevitel, než se vydal na cestu do Nového světa.
I slunečné Kanárské ostrovy mají svoji temnou kapitolu, a to období frankistické vlády, která začala ještě před druhou světovou válkou v roce 1936. Tehdy zde a následně v celém Španělsku nechvalně známý generál Francisco Franco vyvolal roku 1936 občanskou válku a následně převzal moc. I když „vůdce Španělska” vybudoval svou pozici také díky vojenské pomoci Německa a Itálie a jeho režim bývá označován za klero-fašistický a totalitní, nemůže být srovnáván s německým fašismem. Španělsko se také nezapojilo do druhé světové války po boku hitlerovského Německa. Uchovalo si neutralitu a poskytovalo azyl pronásledovaným Židům prchajícím z nebezpečí válečné Evropy.
Přesto mělo Španělsko až do roku 1975, kdy Franco umírá a vláda přechází opět na monarchii, punc fašistické země a s tím souvisela i jeho izolace od ostatních evropských států a s ní související hospodářská krize, která se velmi negativně podepsala i na Kanárských ostrovech, ekonomicky závislých na obchodu.
30. května 1982 ostrovy získaly částečnou autonomii a tento den je tu dodnes vnímán jako svátek Kanárských ostrovů. Dnes je pro jejich ekonomiku klíčový hlavně turistický ruch.
Proč jsou „Kanáry“ tak oblíbené jako destinace pro dovolenou po celý rok? Kromě kombinace krásné přírody, zajímavé kultury a pláží jako stvořených k odpočinku i vodním sportům je to především subtropické klima a Golfský proud, díky kterému zde průměrná teplota vody dosahuje 23 °C. Zatímco v létě tu díky pasátům proudí svěží ostrovní vzduch a nemusíte se bát úmorných tropických veder, i v zimě se teploty pohybují kolem 20 stupňů. Pocitová teplota je však velmi závislá na tom, zda je slunečno. Voda je v zimních měsících sice chladnější než v létě, ale během slunných dní byste na pláži nepoznali, že není červenec.
Mnohdy se ale počasí na různých částech jednoho ostrova může lišit a chladné pasátové větry mají v zimě tu nevýhodu, že mohou pocitovou teplotu ještě snižovat. Například severní pobřeží ostrovů Tenerife a Gran Canaria je obvykle chladnější a všichni, kdo se chtějí vydat v zimě za teplem, by s tím měli počítat a raději volit ubytování na jižním pobřeží, kde je teplota v lednu a únoru sice kolísavá, ale může dosahovat až ke 30 °C. Na druhou stranu cesta ze severu na jih ostrova není dlouhá a můžete ho během dovolené procestovat celý.
Kanárské ostrovy mají řadu unikátů, které můžete vidět či zažít jenom zde. Například tzv. Kanárskou borovici, která vyrůstá právě na horninách sopečného původu a velmi dobře snáší zdejší sucho. Vyskytuje se jenom na Kanárských ostrovech a celé lesy najdete na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palm, Hierro a Gomera.
Pokud chcete během své dovolené zažít karneval se vším všudy, ale Rio je pro vás přece jen trochu z ruky, karneval, který se pořádá každou zimu na Kanárských ostrovech, určitě splní všechny vaše představy. Hudba, tanec, nekonečné veselí a radost ze života doslova sálají roztančenými ulicemi během jedné noci, kdy padnou všechny zábrany. A lidé v pestrobarevných kostýmech, kteří usilují o co nejvýraznější masku, vás vtáhnou do svého světa fantazie a absolutní svobody.
Ostrov Gran Canaria a jeho jižní pobřeží mají rozhodně co nabídnout. Například 3 km dlouhou pláž Playa de Inglés, která patří k nejznámějším na Kanárských ostrovech a kde je dostatek prostoru nejen na vodní sporty, ale i na plážový volejbal či plážový tenis, případně fotbal. Nedaleko odsud je také místní chlouba, a sice písečné duny v přírodní rezervaci Dunas de Maspalomas, kde je k vidění nejen úchvatné písečné království jako z Pohádek tisíce a jedné noci, ale také oáza a palmový háj. Mezi mladými lidmi a v LGBT komunitě je také dobře znám jako vyhlášený party ostrov.
Na ostrově Tenerife je také řada známých pláží, například Las Teresitas s dovezeným saharským pískem nebo Playa de las Américas, Playa Jardín, Los Christianos, kde je unikátní černý vulkanický písek. Dominantou ostrova je totiž sopka Teide a národní park, který ji obklopuje a kde je řada sopečných útvarů. Za návštěvu stojí také historické centrum města San Cristobal de la Laguna, kde se nachází řada krásných církevních staveb, a je tedy právem součástí světového dědictví UNESCO.
Zatímco na „Americkou pláž“ na Tenerife byl písek ze Sahary dovezen, na Fuerteventuru se dostal naprosto přirozeně. Ostrov leží totiž blízko afrického pobřeží a pasátové větry sem písek z pouště přinášejí. Mezi nejoblíbenější pláže pro surfaře i rodiny s dětmi pak patří Playa Grande či pláž La Concha. Zdejší pláže jsou navíc často součástí chráněných oblastí a uchovaly si svůj přirozený ráz, jako například Playa de Cofete nebo Sotavento.
Podobně je tomu i na ostrově Lanzarote, kde najdete nejen zlaté písečné pláže Playa Blanca nebo Playa Flamingo, které jsou vhodné i pro rodinnou dovolenou s dětmi, ale také zátoky v lůně nedotčené přírody i měsíční krajinu v národním parku Timanfaya.
To všechno o La Palmě platí absolutně. „La Isla Bonita“ totiž tvoří místy nedotčená, divoká příroda, řada sopek i nezkrotná vegetace, tvořená borovicovými i vavřínovými lesy, vodopády odrážející pestrobarevné světlo i přírodní bazény Charco Azul a La Fajana na pobřeží, které se vytvořily díky sopečným horninám.
Stejně jako všechny ostatní ostrovy z tohoto souostroví nabízí i La Palma dokonalou kombinaci odpočinkové, zážitkové i dobrodružné dovolené spojené s turistikou v nádherné přírodě, například v národním parku Caldera de Taburiente.