Přestože Turecká riviéra je skloňovaná ve všech pádech, i dovolená na Egejské riviéře je koncentrace krásy a elegance, aktivního odpočinku i nekonečné denní i noční zábavy. A tím bych asi začala, ne nadarmo se totiž Bodrumu přezdívá turecké Saint-Tropez, které je symbolem bohatství a nekonečných večírků. Navíc je Bodrum cenově dostupnější než slavné letovisko na Azurovém pobřeží, kam jezdí odpočívat milionáři. Takže až mi děti povyrostou a nebudou už chtít jezdit s rodiči na dovolenou, konečně si budu moct vyhodit z kopýtka a pojedu se bavit na dovolenou do Bodrumu!
Město Bodrum nikdy nespí, a ne proto, že by nemohlo. Jenže komu by se chtělo spát, když to kolem vás přímo pulzuje životem, ale místo krve proudí žilami centra importovaný alkohol i lidé, kteří se chtějí bavit. Bodejť by ne, když mají v zimě i v létě na výběr z tolika barů, klubů i vyhlášených diskoték. V letních měsících to žije i v ulicích díky party pod širým nebem a hudebním festivalům.
Saint-Tropez připomíná i promenáda kolem přístavu plného elegantních jachet. Ta je přímo posetá většími či menšími obchůdky s luxusním zbožím i suvenýry, že ani nebudete vědět, kam dřív s očima. A těch kavárniček... Na rozdíl od Saint-Tropez se tu ale přímořská elegance prolíná s orientálním tureckým kouzlem. Vedle nákupní Avenue Bodrum je tu také bodrumský bazaar, který je plný zboží, vůní a světel.
Přitom Bodrum rozhodně není stvořen jen pro vymetače večírků. Podél pobřeží se rozprostírá síť špičkových hotelů pouze pro dospělé, rodinné rezorty i kombinace obojího: tedy luxusní hotely, kde je taky luxusní servis pro rodiny. Což znamená především velký dětský klub s mnoha aktivitami a hlavně velký aquapark. Jeden z největších aquaparků v Turecku má například Vogue Hotel Supreme Bodrum.
Až já vyrazím na svoji první svobodnou dovolenou, tak už rozhodně nebudu vybírat hotel podle velikosti aquaparku. Těším se naopak na klid a ticho a určitě sáhnu po hotelu 18+, jako je Marvida Senses Very Chic Hotel. Koncept Adults only sice nezaručuje, že tu nebude party mládež, ale ti budou stejně jako já přes den vyspávat noční večírky, takže pohoda.
Kromě rezortů lemují pobřeží v oblasti Bodrumu písčité nebo písčito-oblázkové pláže s pozvolným vstupem do vody, ideálním i pro malé děti. Uprostřed skal se navíc vytvářejí kouzelné zátoky. Já už mám vybráno, na kterou se pojedu podívat. Jmenuje se Modrá laguna a leží nedaleko Fethiye.
Samozřejmě, že v sezóně mohou být známé pláže plnější. Nevadí, v Turecku je příjemně i na podzim. Nebo vyrazím na některou z menších schovanějších pláží dál od města: Camel Beach, Bitez nebo Kargicak Koyu.
V Bodrumu, v antických dobách zvaném Halikarnass, je totiž řada památek a mezi nimi dokonce jeden ze sedmi divů světa: hrobka, kterou nechal postavit perský vládce Mausólos ve 4. století př. n. l., a dal tím vzniknout pojmu mauzoleum. Dále antické divadlo nebo středověké památky, jako je Hrad svatého Petra z 15. století, který shora stráží záliv.
Nesmím vynechat nedaleké řecké ostrovy Rhodos a Kos, kam je to z pobřeží Bodrumu opravdu co by kamenem dohodil: na Kos cca 20 km, na Rhodos zhruba 130 km. Takže až si budu chtít na jeden den odpočinout od turecké kuchyně, vyrazím na Kos na tzatziki.
Ať už výlet po řece Dalyan s výhledem na okolí a zastávkou na pláži Iztuzu, kde jsou k vidění mořské želvy, nebo rafting v pohoří Taurus. Unikátní bílé vápencové terasy Pamukkale vzdálené zhruba 3 hodiny autem rozhodně stojí za vidění.
Tak jako v celém Turecku, je i v Bodrumu nabídka řady sportovních aktivit i adrenalinových zážitků, od vodních sportů, raftingu a jachtingu, přes túry do hor, až po offroad safari místní přírodou na jeepech či na koních.
A co si z Bodrumu přivézt? Místní typickou keramiku, kterou je Bodrum proslulý. Ne nadarmo i u nás najdete nádobí se vzorem zvaným Bodrum, které se ale těžko může rovnat originálu.