Chystáte se na dovolenou na Madeiru a přemýšlíte, čím si zpříjemníte večery, případně poobědovou siestu? V dnešním článku vás seznámíme se světoznámým madeirským vínem, bez jehož ochutnání by vaše dobrodružství na tomto nádherném ostrově zkrátka nebylo úplné.
Ačkoli se na Madeiře vyrábí víno všech možných druhů, typickým místním produktem jsou fortifikovaná vína, ne nepodobná možná o něco známějším portským. Jsou k dispozici ve variantách od suchého po sladké, od archivního po mladší (ale i ta nejmladší vína z Madeiry zrají v sudech po dobu nejméně 3 let).
Tajemství jeho jedinečné chuti spočívá v unikátním procesu zahřívání a opětovného zchlazování, kterým víno během svého zrání prochází. To má napodobit efekt, který na sudy s vínem měla v minulosti změna klimatu během námořní cesty z Velké Británie do Ameriky, kterou podnikali námořníci v 17. a 18. století. Tehdy byla Madeira důležitým místem pro doplnění zásob na jejich dlouhé a strastiplné cestě do Nového světa.
Již tehdy si námořníci všimli, jak víno během plavby postupně získává plnější chuťový profil a jeho kvalita se celkově zvyšuje. Víno, které zrálo tímto způsobem nazvali Vinho da Roda, což by se poněkud krkolomně dalo přeložit jako „víno cesty tam a zpět“. Vyznačovalo se hutnou chutí s tóny karamelu, kompotu, pomerančové kůry, zralých broskví a pražených ořechů.
Dnes se již víno tímto způsobem samozřejmě nevyrábí, v průběhu jeho zrání se zahřívá pomocí tří hlavních metod. Dvě z nich patří do procesu zvaného estufagem (estufa znamená v portugalštině skleník nebo kamna), při kterém se k urychlení procesu stárnutí vína využívá umělé teplo. Naproti tomu proces zvaný canteiro se používá pro starší a dražší vína a spoléhá se pouze na přirozené teplo v skladovacích prostorách sudů.
Jedinečný charakter tohoto madeirského vína je dán mírným klimatem ostrova a úrodností zdejších na živiny bohatých sopečných půd. Klíčovou roli v této rovnici však hraje samozřejmě především druh pěstované révy. O těch si nyní řekneme o něco více.
Na Madeiře se pěstuje více než 30 odrůd vinné révy, nejčastěji používané jsou však čtyři tzv. „vznešené“ odrůdy – Sercial, Verdelho, Bual a Malvasia, kterým sekundují odrůdy Terrantez a Tinta Negra. Pokud jde o suchá vína, vyniká světle zbarvená odrůda Sercial s jemnou chutí, což z vín z ní vytvořených činí ideální aperitiv. Verdelho zase dominuje kategorii polosuchých vín a je oblíbené pro svou zlatavou barvu a jemnou chuť.
Sametově jemná odrůda Bual je ideálním společníkem pečených pokrmů a dezertů. Její polosladký dozvuk a tmavě zlatá barva si zcela jistě získá i vaše smysly. Tou nejpopulárnější volbou k dezertům, je však slavná odrůda Malvasia, z níž se vyrábí sladké, plné víno s intenzivní vůní a sytě červenou barvou.
Pokud nejste ve světě vín úplným nováčkem, jistě jste slyšeli o takzvaných cuvée, tedy vínech smíchaných z více odrůd vinné révy. Ani madeirské víno v tomto ohledu nezůstává nijak pozadu, avšak na rozdíl od ostatních vín zde platí, že jednodruhové varianty až na několik výjimek téměř vždy kvalitativně převyšují ty blendované.
V současnosti jsou k dispozici v následujících kategoriích:
Finest Madeira - Tento vinný styl navzdory svému jménu, které by se dalo do češtiny přeložit jako Ta nejlepší Madeira, není ani zdaleka tím nejkvalitnějším, který můžete na Madeiře sehnat. Jedná se o minimálně tříletou směs madeirských odrůd s odrůdou Tinta Negra.
Rainwater Madeira („Dešťová voda“) - Toto řídce vyráběné víno je populární zejména ve Spojených státech amerických. Je cenově dostupné a tedy vhodné k vaření nebo míchání koktejlů, což však neznamená, že by se nedal pít samotný. Pro výrobu tohoto vína se používá nejčastěji odrůda Tinta Negra Mole.
Reserve - Označení „Reserve“, je u vín často nadužíváno, ale v případě „Madeiry“ má odlišné významy. Reserve v tomto případě označuje vína se stářím mezi 5-10 lety, Special Reserve pak mezi 10-15 lety (tato vína navíc podstupují kvalitnější výrobní proces), Extra Reserve jsou vína stará celých 15-20 let.
20 Year Old (Dvacetileté) - Název tohoto vína je také poněkud zavádějící. Víno se totiž ve skutečnosti skládá z vín více ročníků, u nichž speciálně zvolený panel odborníků ověřil, že chutnají alespoň jako dvacetiletá nebo starší vína. 30 Year Old a 40 Year Old vína se pak vyrábějí podle stejného vzorce.
Tato vína představují nejkvalitnější vína z Madeiry a jsou ideální jako aperitivy nebo dezertní vína. Díky unikátnímu procesu výroby mohou zrát klidně i několik staletí.
Sercial je nejlehčím a nejsvěžejším stylem madeirského vína. Často se podává jako aperitiv, případně se páruje s lehkými rybími a zeleninovými pokrmy. Mívá citronové, kořeněné a bylinné tóny a na patře časti zanechává jemné minerální dozvuky. Tato vína mají lehkou sladkost, která ovšem bývá vyvážena kyselinkou, zvláště jsou-li podávána chlazená.
Verdelho vyniká kouřovou, kořeněnou a lehce karamelovou chutí a celkově je o něco více koncentrované a chuťově bohatší než Sercial. Klasicky se páruje s polévkami jako je bisque nebo uzená bramborovo-pórková polévka. Suchost a intenzita chuti Verdelha z něj činí jeden z nejsnáze párovatelných druhů Madeiry.
Boal nebo Bual je sladké víno, které vykazuje neuvěřitelnou složitost a aromatickou intenzitu. Když otevřete láhev starého Boalu ve své kuchyni, o pár minut později vám bude vonět až v obýváku. Boal je vynikající s dezerty, které obsahují ořechy, fíky, dušené ovoce, karamel nebo čokoládu, hodí se však i k aromatickým, chuťově intenzivním sýrům.
Malvasia je nejbohatší a nejsladší styl Madeiry. Lze ji kombinovat s čokoládovými dezerty, zmrzlinou a sýry, nebo si ji vychutnat jen tak samotnou. Toto víno je totiž dezertem samo o sobě. Hraje tóny sušeného ovoce, pečených ořechů a čokolády v míře nesrovnatelné s žádným dalším madeirským vínem.