Burgas (Bulharsko)

Stručná historie Burgasu


Burgas je v současné době vyhledávaným cílem turistů, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou u moře v Bulharsku. Tak tomu však samozřejmě nebylo vždy, ačkoli můžeme říct, že úrodné přímořské údolí, ve kterém Burgas leží, přitahovalo lidskou pozornost již od nepaměti. Místní nejstarší archeologické nálezy svědčí o přítomnosti lidí dokonce již před 3000 lety. V oblasti tak můžeme i v dnešních dobách obdivovat prastaré thrácké svatyně, jako je například ta v Beglik Taš, a pozůstatky římských měst, kostelů a klášterů.

Na území severní části dnešního Burgasu, kde ze země dodnes vyvěrá léčivé bahno, vznikla pravděpodobně již v 10. století př. n. l. thrácká svatyně Tří nymf. Ta se postupem času stala římským městem Aquae Calidae (Horké Vody), později známým pod jménem Thermae či Thermopolis.

V raném středověku (cca 500 n. l.) vznikaly na území současného Burgasu sídla jako Deultum či pevnosti jako Poros, Rusokastro a především Pyrgos. Poslední jmenované město však položilo základ stejnojmennému, později významnému byzantskému přístavnímu městu. Pozornější čtenáři si možná již všimli podobnosti se slovem Burgas. Toto období se jinak neslo ve znamení konfliktů Bulharské říše s Byzancí, které přerušil až pád Konstantinopole do rukou Osmanů v roce 1453.

Burgas pak zůstal stejně jako většina Balkánu pod tureckou nadvládou až do roku 1878, tedy celých 430 let. Teprve poté se stal již definitivně součástí Bulharska a dnes je jeho největším přístavem a čtvrtým největším městem.

Dovolená v Burgasu

Dovolená v Burgasu potěší každého, kdo si chce užít moře, živou zábavu v ulicích i na pláži, skvělou kuchyni a odpočinek v hotelech všech kategorií.

Hlavní tepnou města je jistě ulice Alexandrovska přezdívaná Largo, na které najdete nejen spoustu obchodů a restaurací, ale také celou řadu pouličních umělců. Pokud půjdete touto ulicí od jižního pobřeží města směrem na sever, narazíte na náměstí Trojkata, kde se často pořádají různé koncerty, představení a sportovní akce.

Centrem setkávání a městské zábavy pro místní i pro turisty je burgaská Mořská zahrada (Morska gradina). V tomto udržovaném parku na vás čekají promenády s fontánami, divadlo pod širým nebem, kavárny, restaurace, tenisové kurty, stánky se zmrzlinou a hlavně skvělá autentická atmosféra živého bulharského města.

Chcete-li během svého zájezdu do Burgasu poznat i něco z místní krásné přírody a zároveň se příliš nevzdálit od města, jen pár kilometrů na jih se nachází přírodní rezervace Poda . Zde v místním mokřadu můžete pozorovat na 265 druhů ptactva například volavek a ibisů.

A pokud jste opravdu fanoušci těchto opeřenců, určitě si zajeďte do Atanasovského jezera v severní části města, kde můžete v posledních letech narazit na hejna krásných růžových plameňáků. Ti, kteří se chtějí vydat do opravdové bulharské divočiny, mohou zamířit z Burgasu na výlet do malebného pohoří Strandža s jeho nádhernou přírodou a vesničkami, kde se zastavil čas.

Milovníci sakrálních budov by si neměli nechat ujít návštěvu katedrály Svatých Cyrila a Metoděje, jedné z hlavních dominant Burgasu, a Arménského kostela Svatého Kříže, který je zase jedním z nejstarších kostelů v zemi.

Těm, kteří touží nahlédnout daleko do bulharské historie, doporučujeme pokračovat rovnou do Archeologického muzea, kde budou moci obdivovat mimo jiné třeba pohřební výbavu dávné thrácké princezny či četné mínojské artefakty. Působivým zážitkem je pak návštěva ruin měst Deultum a Aquae Calidae, o kterých jsme psali již výše.

Pokud chcete proniknout hlouběji do bulharské kultury, rozhodně navštivte místní Etnografické muzeum. Zde se budete moci seznámit s bulharským lidovým uměním, zvyky a tradicemi, které jsou často směsicí dávných pohanských zvyků a křesťanství.

Svůj zájezd do Bulharska si můžete zpestřit i lodním výletem. Z burgaského přístavu se můžete vypravit na plavbu na pirátské plachetnici, což ocení především mladší členové vaší rodiny, případně strávit den odpočinkem na jachtě či katamaránu. Vydat se můžete i na některý z nedalekých ostrovů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Ostrov sv. Anastázie se stejnojmenným konventem a majákem či Ostrov svatého Ivana, který je přírodní rezervací, kde se můžete jako na jednom z posledních míst na světě setkat s tuleni středomořskými. Zajímavostí je, že na tomto neobydleném ostrově byl objeven sarkofág s ostatky muže, který žil někdy v prvním století našeho letopočtu. Kdo to asi byl?

Alespoň jednodenní výlet si zaslouží dvě úchvatná bulharská městečka –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nesebar a Sozopol. V jejich úzkých uličkách s tradičními domky si na své přijde opravdu každý. Ať už hledáte romantiku, pohodové posezení s výhledem na moře při sklence vína či obchody překypující suvenýry, tyto klenoty Bulharska hravě uspokojí všechna vaše přání.

Pláže


Kromě legendárního Slunečného Pobřeží bývá za jednu z nejlepších pláží v Burgasu považována pláž Saxa, která se nachází přímo ve městě a zabírá více než 5 km jeho pobřeží. Nachází se zde celá řada barů v karibském stylu, promenáda a samozřejmostí jsou také široké možnosti vodních sportů.

Pokud se vydáte na výlet na sever, určitě si nenechte ujít návštěvu pláže Irakli s jejím jemným bílým pískem a čistou vodou. Pláž je rozdělena na plně vybavenou severní část a jižní část, která je naopak zcela nedotčena. Populární je také Jižní městská pláž, která bývá navíc dlouhodobě hodnocena jako jedna z nejhezčích písečných pláží v Bulharsku. Chcete-li zažít pořádnou plážovou párty, doporučujeme navštívit některý z plážových klubů, jako jsou Bedroom Beach Club, ZaZu Beach Club, Cacao Beach Club a Hidden Beach Bar, které se nacházejí nedaleko Nesebaru.

Nádherné pláže a plážové kluby se nacházejí také v Sozopolu. Za návštěvu stojí především Kavatsite s pozvolným vstupem do moře a písečným dnem. Pláž Harmani ocení zejména fanoušci rušné plážové zábavy a také nudisté, pro které je zde vyhrazena speciální část. Arkutino, které se nachází na půli cesty k letovisku Primorsko, se zase může pyšnit oceněním Modrá vlajka a navíc nabízí možnost doplavat k Hadímu ostrovu či se projít k řece Ropotamo.




Další destinace v Bulharsku